Musikkens Mysterier, koncert for børn, søndag 21. november kl. 17
I forsamlingshus Lille Syd, Bjergvej 8 i Herfølge
Koncert for børn
Linnéa Villén, fløjte, og Allan Sjølin, guitar, er nogle af Danmarks mest aktive klassiske musikere for tiden, og de spiller også koncerter for børn. Denne koncert hedder Musikkens Mysterier, den er beregnet for børn i 0-2. klasse og de lidt yngre.
Musikerne skriver således:
Det er en tidlig morgen i bjergene i Norge. Vi hører musikken fra bjergtinderne, Griegs ”Morgen” lister sig ned i vores øregange. På sådan en dag i Norge kan man opleve ting og sager og vi har en hel dag foran os…. Det er sommer, men i skyggerne under de store klipper gemmer sig små væsener. De gør ikke noget, men de gemmer på sjove og anderledes historier.
Musik af bl.a. Grieg, Peterson-Berger og Sibelius.
Der er gratis adgang til selve koncerten for børn, forældre og bedsteforældre. Der kan reserveres plads.
Efter koncerten er det muligt at spise. Prisen herfor er 85 kr. for voksne og 50 kr. for børn og inkluderer Spaghetti Bolognese med isvand, kaffe og the. Tilmelding skal ske senest 18. november.
Koncerten er støttet af: